Hala murowana, a hala stalowa - porównanie

Część 3
Trwałość obiektu, warunki ochrony przeciwpożarowej, termoizolacja

Przywiązanie inwestorów do tradycyjnych rozwiązań może czasem rodzić mylne przekonanie, iż tradycyjne obiekty murowane są trwalsze od hal stalowych. Rozwój nowoczesnych technologii powoduje jednak, że konstrukcje stalowe w niczym nie ustępują halom murowanym i mogą spełniać swoje funkcje nawet przez kilkadziesiąt lat bez konieczności skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Odpowiednie zabezpieczenia konstrukcji (stal galwanizowana) powodują, że opierają się one nawet najtrudniejszym warunkom.
Kolejną istotną kwestią do rozpatrzenia są warunki ochrony przeciwpożarowej. Powszechnie wiadomo, że hale murowane są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie ognia. Odpowiednie rozwiązania konstrukcyjne oraz systemy zabezpieczeń korozyjnych i ogniowych powodują, że hale stalowe wcale nie ustępują pod tym względem obiektom murowanym. Pod względem odporności ogniowej najlepsze parametry posiadają płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej stosowane jako obudowa ścian hal stalowych.
Powszechnie panujące przekonanie, że w halach murowanych łatwiej jest zapewnić i utrzymać stałą temperaturę, niekoniecznie jest argumentem działającym na niekorzyść hal stalowych. Odpowiednio dobrana izolacja ścian i dachu zapewnia właściwą wentylację oraz temperaturę w środku także w halach zbudowanych w oparciu o konstrukcję stalową. Powszechnie stosowana technologia płyt warstwowych z wypełnieniem PIR zapewnia doskonałą izolacyjność termiczną. Dzięki temu hale stalowe mogą z powodzeniem być adoptowane nie tylko jako obiekty handlowe, magazynowe i produkcyjne, ale także jako biura, czy chłodnie.
Na korzyść hal stalowych przemawia z kolei fakt, że mogą być one zdemontowane
i przeniesione
do nowej lokalizacji przy użyciu tych samych płyt okładzinowych
i przy zachowaniu tych samych parametrów izolacyjnych obiektu, co nie byłoby możliwe w przypadku hal murowanych.