Hala murowana, a hala stalowa - porównanie

Część 1
Czas realizacji procesu budowy hali

Czas budowy hali stalowej może być nawet kilkukrotnie krótszy niż w przypadku hali murowanej. Halę magazynową średniej wielkości o stalowej konstrukcji charakteryzującej się prostą modułową budową, można wybudować nawet
w przeciągu 1-2 tygodni (oczywiście całość operacji uzależniona jest od dostępności wszystkich elementów niezbędnych do jej wykończenia), a czas potrzebny na budowę odpowiadającej jej parametrom hali tradycyjnej może zająć nawet kilka miesięcy.
Istotnym czynnikiem wpływającym na czas, w jakim możliwe jest zbudowanie obiektu opartego o konstrukcję stalową, jest fakt, iż hale stalowe można stawiać praktycznie cały rok, gdyż warunki atmosferyczne nie mają większego wpływu na przebieg prac. W przypadku hali murowanej nie jest to już możliwe. Tym samym przedsiębiorca ma mniejsze pole manewru do rozpoczęcia inwestycji, a działanie takie często jest kluczowe z punktu widzenia możliwości rozpoczęcia działalności, czy powiększenia zakresu działalności firmy.
Oszczędność czasu to oczywista oszczędność pieniędzy, a także – co często jest kluczowe w biznesie, możliwość wykorzystania pojawiających się okazji biznesowych (naglące zapotrzebowanie na dodatkową powierzchnię magazynową, czy produkcyjną). W takiej sytuacji największe możliwości szybkiego pozyskania dodatkowej powierzchni dają modułowe konstrukcje hal stalowych.
Czas montażu skraca się dodatkowo w przypadku zastosowania stalowych konstrukcji modułowych, które nie wymagają operacji wydłużających tego czasu, takich jak np. nawiercanie czy spawanie. Wszystkie elementy konstrukcyjne hal modułowych są wcześniej prefabrykowane, a potem dostarczane na miejsce budowy obiektu. Gotowe moduły łączone są za pomocą śrub, co sprawia, że konstrukcja
jest lekka i łatwa w montażu. Do jej zbudowania nie potrzeba więc wyspecjalizowanych pracowników, a jedynie kilku montażystów. Znalezienie wyspecjalizowanej ekipy budowlanej, która postawi halę murowaną, w obecnym czasie jest także czasochłonnym i często trudnym zadaniem.
Na czas realizacji całego procesu budowy hali wpływ ma też załatwianie wszelkiego rodzaju formalności i pozwoleń związanych z budową obiektu. Zarówno budowa hali murowanej, jak i stalowej wymaga pozwoleń, a ich pozyskanie zajmuje zazwyczaj wiele czasu. Warto jednak zaznaczyć, że postawienie konstrukcji stalowej będzie wymagało mniejszej liczby pozwoleń, aniżeli ma to miejsce w przypadku obiektu murowanego.